Ślub to jedno z bardziej emocjonujących wydarzeń w życiu kobiety. Tradycyjnie poprzedza je wieczór Panieński. Spotkanie w damskim gronie ma na celu pożegnanie stanu panieńskiego i zapoczątkowanie życia w związku małżeńskim. Staropolski zwyczaj był pełen symboliki i rytuałów. Druhny w trakcie wieczoru panieńskiego śpiewały tradycyjne pieśni i wiły wianki dla siebie i dla panny młodej. Wianek symbolizował dziewictwo przyszłej małżonki.
Istotnym elementem wieczoru panieńskiego było wypiekanie kołacza weselnego, zwanego korowajem. Kołacz wyrabiany z mąki pszennej i dekorowany figurkami z ciasta można było wypiekać tylko raz w życiu. Wierzono, że wyrośnięty wróżył długie i szczęśliwe życie, natomiast popękany i z zakalcem brak zgody w małżeństwie. Wianek zdobił głowy kobiet, ale też dekorował kołacz. Tutaj także symbolizował czystość panny młodej. Umieszczone w środku gniazdko miało przynosić na myśl macierzyństwo.
Współczesny wieczór panieński
Dzisiaj uroczystość Wieczoru Panieńskiego zwykle organizuje świadkowa z innymi koleżankami panny młodej. Bywa, że impreza jest trzymana do końca w tajemnicy. Wówczas efekt niespodzianki potęguje emocje. Zabawa nierzadko trwa do rana.
Niezbędnym elementem świętowania wieczoru panieńskiego jest wręczanie prezentu pannie młodej. Bywa, że druhny składają się na jeden większy upominek, lub każda kupuje coś od siebie. Tradycyjnie jest to bielizna na noc poślubną, biżuteria lub kosmetyki, słodycze lub inne gadżety małżeńskie. Przyjaciółki nierzadko przygotowują dla narzeczonej album ze zdjęciami z okresu przedślubnego lub tworzą kartę pamiątkową, w której zamieszczają opisy wspólnych wspomnień lub życzeń ma nową drogę życia. Niektóre grona przyjaciółek podczas wieczorów panieńskich wróżą z kart. Inne tańczą lub plotkują. Jeszcze inne oglądają stare zdjęcia lub filmy.
Niezależnie od atrakcji, jakie zaplanujesz na Wieczór Panieński, pyszne jedzenie i dobry alkohol towarzyszą każdej imprezie tego typu. Jednak nie każda świadkowa czy druhna ma czas na zaplanowanie i przygotowanie przyjęcia. Być może z tego powodu obecnie jedną z popularniejszych form organizowania Wieczoru Panieńskiego jest rezerwacja miejsca w lokalu. W Lublinie jednym z takich miejsc jest właśnie nasza restauracja Mojo przy ul. Radziszewskiego. Jest to centrum miasta a dokładniej okolica UMCS.
Impreza panieńska w Mojo w Lublinie
W Mojo do wyboru Klientów są dwie salki okolicznościowe, na ok. 20 lub 30 osób. Goście mogą wybrać i zaplanować dowolne menu z karty lokalu. Dodatkowo obsługa jest otwarta na pomysły organizatorów. Najczęściej jest to prośba o konkretną muzykę, dekoracje balonami czy serpentynami, zawieszenie napisu, wniesienie swojego tortu itp. Dla nas najważniejsze jest to, aby Goście dobrze się bawili, a tym samym wyjątkowy Wieczór Panieński pozostał w pamięci uczestników na zawsze.